Yer Fıstığı ve Tarihçesi

Yer Fıstığı ve Tarihçesi

Yer Fıstığı ve Tarihçesi
Yer fıstığı (Arachis hypogaea), baklagiller familyasından olup, tohumlarında %45-60 oranında yağ, %20-30 oranında protein, %18 oranında karbonhidrat, vitaminler ve madensel maddeler içeren, özellikle yağ sanayi ve çerez yapımı başta olmak üzere, sapı kuru ot ve kabuğu da çeşitli şekillerde değerlendirilen değerli bir bitkidir. Anavatanı Güney Amerika’nın tropikal bölgeleridir. Baklagiller familyasındaki diğer bitkilerden farklı olarak yer fıstığı meyvelerini toprak altında meydana getirir.
Dünyanın en büyük yer fıstığı üreticisi Çin’dir. Ayrıca Hindistan, Nijerya ve ABD önemli yer fıstığı üreticisi ülkelerdir.
Ülkemizde ise en fazla yer fıstığı yetiştiriciliği Akdeniz bölgesinde ve özellikle Osmaniye şehrinde gerçekleşir. Toplam yer fıstığı üretimimizin yaklaşık %40’ını Osmaniye şehri karşılar. İlave olarak Adana, Kahramanmaraş ve Aydın illerinde de kayda değer miktarda yer fıstığı üretimi yapılmaktadır. Yer fıstığı özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde yer fıstığı ezmesi şeklinde tüketilmektedir. Amerikan toplumunun yer fıstığının beslenme değeri konusunda aydınlatılmış olması ve yer fıstığı tüketiminin sağlamış olduğu bazı kolaylıklar nedeniyle bir saatte 8-10 ton yer fıstığını ezmeye çeviren ve tam gün çalışan büyük tesislerin kurulmasını zorunlu kılmıştır.
Yer fıstığı ezmesinin bir toplumda aranılan bir gıda maddesi olabilmesini sağlayacak özelliklerden bazıları, tadının güzel oluşu nedeniyle yalın halde ve diğer gıda maddeleri içine katılarak tüketilebilmesi, tüketime hazır halde bulunması ve mikrobiyolojik bozulmalara karşı dayanıklı ve bu nedenle de muhafazasının kolay olmasıdır.

Yer Fıstığının Faydaları
• E vitamini deposu olan yer fıstığı cildinize parlaklık katar, saç kuruluğunu önler, tırnaklarınızı güçlendirir.
• Omega-3 asitlerinin içeriği sayesinde hafızayı güçlendirir, damarların tıkanıklığını önler.
• Glisemik indeksi 14 ‘tür. Bu oldukça düşük glisemik oran, yer fıstığının kan dolaşımında şekerin çözülmesini azaltarak şeker hastalığı riskini azaltmasına yardımcı olur.
• İçeriğindeki triptafon, seratonin seviyenizi yükselttiği için mutluluk verir. Cinsel gücü arttırdığı da kanıtlanmıştır.
• Dengeli yağları sayesindeki kolon kanserine yakalanma riskinizi ve kötü kolesterol seviyenizi aşağı çeker.
• Doymamış yağlar kalp sağlığınızı güçlendiririr.
• Düzenli ve orantılı bir şekilde abartıya kaçmadan tüketilen yer fıstığı, uzun süreli tokluk sağladığı için zayıflamanıza da yardımcı olur.WhatsApp WhatsApp