Susam ve Tahinin Tarihçesi

Susam ve Tahinin Tarihçesi

Susam ve Tahinin Tarihçesi

MÖ 3000’lere kadar uzanan susam tohumları, insanın bildiği en eski tohumlardan biridir. Kökeni tam olarak bilinmese de susam, tarihçiler Eski Mısırlıların bu mucizevi tohumdan un elde ettikleri ve bu undan ekmek yaptıkları gerçeğini kabul etmektedirler. Susam, Afrika ve Asya’nın tropikal bölgelerinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Dünyadaki büyük susam üreticileri, dünya üretimi %68 olan Hindistan, Myanmar, Çin ve Sudan’dır. Dünyada Hindistan, susam tohumlarının üretimi ve alanında ilk sırada yer almakta ve hemen hemen tüm tarım-ekolojik bölgeleri kapsayan farklı mevsimlerde yetiştirilmektedir.
Asırlar boyu Çinliler susamı yemeklerde ve aydınlanmak amaçlı olarak da yakmakla kalmayıp, aynı zamanda mürekkep blokları içerisinde kurum yaparak, bir çeşit mürekkep elde etmek amacıyla da kullanmışlardır. Romalılar, susamı toplayıp geniş bir zeminde kimyon ile karıştırarak bu karışımdan bir çeşit ekmek yaparlardı. Susam tohumlarını Amerika’ya Afrikalı kölelerin getirdiği bilinmektedir. Susam tohumları küçük, inci beyazı rengindedirler. Kısa bir süre sonra özellikle Güney Amerika bölgesinde, yemeklerin ayrılmaz bir parçası haline gelen susam tohumlarını, günümüzde Orta Amerika bölgesinden, Asya ve Kuzey Afrika bölgelerine kadar her yerde bulmak mümkündür. Çağlar boyunca, susam tohumları yiyecek ve yağ kaynağı oldular. Susam tohumları halen Yakın ve Uzak Doğu yemeklerinde kullanılan yağın temel kaynağı konumundadır. Susam, tohumlarında ağırlığının yarısından fazla (% 50-60) yağ bulunduran bir yağ bitkisidir. En çok tahin ve tahin helvası yapımında, sabun, ilaç ve kozmetik sanayiinde kullanılır. Ülkemizde en çok Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde ekilmektedir.

Tahinin Faydaları
• Yüksek antioksidanlar içeren besinlerin başında yer alan tahin, bu antioksidanlar sayesinde vücutta serbest radikal hasarını önlemeye yardımcı olur. Bu sayede hücre yapısının bozulması gecikir.
• Güçlü bir antienflamatuar olan tahin, vücuttaki iltihabi yangıyı önler ve bu özelliğiyle yaralanma ve iltihap ağrılarını hafifletir.
• Sade olarak tükettiğinizde mideyi koruyucu bir katman gibi sarıp mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
• Yüksek protein ve besin değerleri sayesinde acıkmanızı geciktirir.
• İçeriğinde oldukça fazla bulunan E vitamini sayesinde cildi güzelleştirir ve yaraların iyileşmesini hızlandırır.
• Tahin özellikle kışın pekmezle birlikte tüketildiğinde vücut direncini arttırır, enerji verir ve daha az üşürsünüz.WhatsApp