Ceviz ve Tarihçesi

Ceviz ve Tarihçesi

Ceviz ve Tarihçesi

Orta Asya sıradağlarının doğal bitki örtüsü olan ceviz, buradan Sincan’a (Doğu Türkistan), Kazakistan’ın bir kısmına, Özbekistan’a, Kırgızistan’ın güneyine, Nepal Dağları’na, Tibet’e, Hindistan’ın kuzeyine ve Pakistan üzerinden Afganistan’a, Türkmenistan’a, İran’a, Irak’a, Azerbaycan’ın bir kısmına, Ermenistan’a, Gürcistan’a ve Türkiye’nin doğusuna geçmiş; zamanla da Türkiye’nin tamamına yayılmıştır.
Cevizin ülkemizdeki geçmişi binlerce yıl eskiye dayanmaktadır. Ülkemiz coğrafyası cevizin doğal yayılma alanı içinde olduğundan Anadolu, bilimsel kaynaklarda cevizin gen merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir.
Ülkemiz Dünya ceviz üretiminde 4. sırada yer alır. Ceviz, iklim koşullarının uygunluğu nedeniyle ülkemizin tüm tarım bölgelerinde yetiştirilmektedir. Bu yüzdendir ki Anadolu coğrafyasının tamamı bir ceviz bahçesi olarak nitelendirilebilir.
Ceviz, cevizgiller (Juglandaceae) familyasından Juglans cinsinden tek tüysü yaprakları karşılıklı dizilmiş ve aromatik kokulu ağaç türlerinin ortak adıdır.
Kışın yaprağını döken ağaçlardır. Genç sürgünlerin özü bölmelidir. Tomurcuklar az sayıda pullarla örtülmüştür. Yaprakçıkların kenarları bazı türlerde ince dişli, bazılarında ise düzdür.
Sonbaharda olgunlaşan büyük çekirdekli sulu meyvenin iç kısmı 2 bölmeye ayrılmıştır. Tohum 2 loplu, yağlı ve lezzetlidir.

Cevizin Faydaları

• Diğer kabuklu yemişlere oranla içeriğinde daha fazla sağlıklı yağ içeren ceviz, omega-3 yağlarının yani alfa-linolik asitler (ALA) sayesinde kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.
• Tehlikeli kalp ritimlerini engelleyerek kalp ritmini düzenlemeye yardımcı olduğu için kalp krizi riskini de azaltır.
• Düzenli olarak tüketildiğinde yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
• Şekli nedeniyle de beyine benzeyen ceviz gerçekten de beyin fonsiyonlarını ve hafızayı güçlendirir, Alzheimer riskini azaltır.
• Bağırsakların düzenli çalışmasını sağladığı için kabızlık sorununa da iyi gelir.
• İçerdiği B12, omega-3 yağ asitleri, demir ve kalsiyum sayesinde cilt, tırnak ve saçlar için oldukça faydalıdır.
• Spor yapanların gözdesi olan ceviz, içeriğindeki sağlıklı yağ, lif ve protein sayesinde özellikle öğün aralarında harika bir atıştırmalıktır.WhatsApp